Wspólnoty

Kilka słów o sobie (od Księży Marianów):

W najbliższą niedzielę, 29 kwietnia, rozpoczynamy Tydzień Modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Już teraz więc warto zapoznać się ze wspólnotami zakonnymi posługującymi na terenie naszej diecezji. Dziś zapraszamy do odwiedzenia Zgromadzenia Księży Marianów - najstarszej męskiej rdzennie polskiej wspólnoty zakonnej. Szczegóły w zakładce WSPÓLNOTY

    "Każde specyficzne powołanie rodzi się z inicjatywy Boga i jest dziełem miłości Boga" - pisze w tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Powołania Ojciec Święty Benedykt XVI. Tak właśnie było w przypadku bł. o. Stanisława Papczyńskiego, który zakładając w XVII w. Zakon Ojców Marianów, pisał, że miał w duszy wyryty przez Boga obraz nowego zakonu, który kazał mu wzgardzić wszystkim i przynaglał do działania. W tym obrazie zakonu na pierwsze miejsce wybija się cześć Matki Najświętszej w tajemnicy Jej Niepokalanego Poczęcia. Marianie mają Ją czcić własnym życiem i głosić Jej chwałę innym. Niewątpliwie o. Papczyński tę ideę maryjności zaczerpnął z pobożności polskiego ludu, z którego również sam pochodził.
    Początki zgromadzenia terytorialnie związane są z Mazowszem. Tam, w roku 1673, powstał pierwszy klasztor w Puszczy Korabiewskiej (obecnie – Mariańskiej). Kilka lat później marianie zostali zaproszeni przez biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego do zakładanej przez niego Nowej Jerozolimy (obecnie Góra Kalwaria k. Warszawy). Za życia Założyciela przybyła jeszcze trzecia fundacja – w Goźlinie (Mariańskie Porzecze). W roku 1699 zakon otrzymał zatwierdzenie papieskie na Regułę Dziesięciu Cnót NMP.
    Bogata i nie łatwa historia mariańskiej wspólnoty zakonnej, w którą chwalebnie wpisuje się także m. in. bł. Jerzy Matulewicz (1871-1927), odnowiciel zgromadzenia, zaowocowała tym, że dziś marianie w liczbie niespełna 600 księży, braci i tzw. mężów stowarzyszonych posługują w 18 krajach świata pełniąc tam rozmaite posługi: od pracy parafialnej po misyjną, od posługi w sanktuariach po duszpasterstwa specjalistyczne, od prowadzenia szkół po pracę naukową na wyższych uczelniach. Starają się to czynić zgodnie z – tak bardzo maryjnym w swej wymowie – hasłem „Pro Christo et Ecclesia” (Za Chrystusa i Kościół). Nieocenionym wsparciem służą marianom tysiące ludzi świeckich, należących do Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich. Swoją modlitwą, ofiarą, a nierzadko także pracą świadczą o tym, iż charyzmaty, jakimi Duch Święty obdarzył Ojców Założyciela i Odnowiciela mariańskiej wspólnoty, są wciąż aktualne, a ich realizacja - także przez osoby świeckie - może przynosić ogromne dobro Kościołowi i światu.
    Na terenie diecezji warszawsko-praskiej księża marianie posługują w dwóch placówkach: w parafii, będącej jednocześnie diecezjalnym sanktuarium chorych, pw. Najświętszej Maryi Panny z Lourdes na ul. Wileńskiej 69 (przy której działa m. in. hospicjum domowe), oraz w Sulejówku (kościół rektoralny pw. św. Józefa oraz Mariański Dom Rekolekcyjny "Betlejem"). Więcej informacji znajdziesz na stronach: marianie.pl oraz mlodzi.marianie.pl
    Jeśli jesteś młodym człowiekiem otwartym na najpiękniejszy plan na Twoje życie jaki przygotował dla Ciebie Pan Bóg i pragniesz porozmawiać, pomodlić się, zadać nurtujące Cię pytania dotyczące odkrywania powołania lub po prostu chcesz zobaczyć jak na co dzień żyją mariańscy zakonnicy, zapraszamy Cię do odwiedzenia naszej wspólnoty przy ul. Wileńskiej 69. Wystarczy, że skontaktujesz się z lokalnym duszpasterzem powołań, który chętnie Ci pomoże: ks. Łukasz Mazurek MIC, e-mail: lukasz@marianie.pl, tel. 722169555.